X
تبلیغات
زولا
آبی
  
 
 
آرشیو
 
چهارشنبه 7 خرداد‌ماه سال 1382

جایزه O. Henry  یکی از مهمترین جوایز ادبی در دنیای ادبیات است. این جایزه آمریکایی-کانادایی به داستانهای کوتاهی تعلق میگیرد که در یکی از مجلات ادبی آمریکایی یا کانادایی و به وسیله  نویسنده ای اهل همین دو کشور به چاپ رسیده باشند.جهت اهدای این جایزه تمامی داستانهای کوتاه به چاپ رسیده در این مجلات به وسیله هیات داوران این جایزه مورد بررسی قرار میگیرند و داستانهای برگزیده انتخاب میشوند. اهمیت اصلی این جایزه در جریانی است که در روند رشد داستان کوتاه پیشرو ایجاد میکند. به طوری که اکثر منتقدان برای بررسی وضعیت داستان کوتاه پیشرو وچگونگی تغییرات آن به نتایج این جایزه توجه میکنند.

این جایزه در سال ۱۹۱۸ به وسیله گروهی به نام انجمن هنر و علوم برای بزرگداشت O. Henry بنیانگذاری شد.در آن زمان تصمیم گرفته شد که به دو داستان برگزیده که در مجلات آمریکایی به چاپ رسیده باشند جایزه ای نقدی داده شود تا به این وسیله از پیشرفت داستان کوتاه در آمریکا حمایت شود.

نویسندگان نام آشنای زیادی تا کنون موفق به بردن این جایزه شده اند. از مهمترین این نویسندگان به نامهای زیر میتوان  اشاره کرد:(رقم کنار اسم نویسنده تعداد دفعاتی است که آن نویسنده موفق به بردن جایزه شده است)

۱۲ بار- William Faulkner
۶ بار- Raymond Carver
۶ بار- Flannery O'Connor
۶ بار- William Saroyan
۱۳ بار- John Updike
۴ بار - Erskine Caldwell
۳ بار - Sherwood Anderson
۷ بار- Josephine Jacobsen
۶ بار - Irwin Shaw

تاکنون Joyce Carol Oates با ۲۹ بار بردن این جایزه رکورد دار است. این خانم نویسنده آمریکایی متاسفانه در ایران چندان شناخته شده نیست و با وجود توانایی های بسار زیاد در زمینه داستان کوتاه چندان مورد توجه مترجمان ایرانی قرار نگرفته است. Alice Adams  با ۲۳ بار بردن این جایزه در مکان دوم این فهرست قرار دارد. متاسفانه این نویسنده نیز چندان آشنای خوانندگان ایرانی نیست.

و اما جایزه  O. Henry  در سال ۲۰۰۲ به Kevin Brockmeier  تعلق گرفت.این نویسنده به وسیله خانم
Joyce Carol Oates به این  مرکز معرفی شد و به خاطر نوشتن داستان سقف(
The Ceiling)  جایزه اول این بنیاد را از آن خود کرد. در مورد این نویسنده در یادداشت بعدی بیشتر خواهم نوشت.

و یک نکته جالب. یادداشت قبلی من در مورد فیلم   
Memento  ساخته کریستوفر نولان بود. نولان این فیلم را بر اساس داستان کوتاهی به نام Memento Mori نوشته برادرش جاناتان نولان ساخته است.
داستان
Memento Mori  نوشته جاناتان نولان در سال ۲۰۰۲ موفق به بردن جایزه سوم بنیاد O. Henry شد. یک هماهنگی کامل بین دو برادر هنرمند در دو شاخه مختلف. 


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 135467


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها